Blog technologiczny TechnoGuru.pl

Drukarka nie rozpoznaje nowego tuszu

Gdy drukarka nie widzi nowego tuszu lub tonera

Wymiana tuszu lub tonera w drukarce nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Zwykle nie wiąże się również z żadnymi komplikacjami – po włożeniu nowej kasetki urządzenie automatycznie je wykrywa i jest gotowe do pracy. Czasem jednak może zdarzyć się, że drukarka nie widzi nowego tuszu bądź tonera, nadal oczekując od nas jego wymiany. W takiej sytuacji nie ma co wpadać w panikę, czy wygrażać w myślach sprzedawcy, który „opchnął” nam niesprawny materiał eksploatacyjny. Problem prawdopodobnie jest bowiem jedynie przejściowy i wystarczy kilka prostych czynności, by go rozwiązać.

Co zatem należy zrobić ?

Na początek na kilkanaście sekund odłącz drukarkę od źródła energii elektrycznej, a następnie z powrotem ją podłącz. To proste działanie pozwoli na zresetowanie ustawień tuszu (tonera) i w bardzo wielu przypadkach wystarczy do rozwiązania problemu. Jeśli mimo to drukarka nadal nie chce wykryć nowej kasetki, spróbuj wyjąć i ponownie włożyć tusz (toner) – to również powinno pomóc. Dodatkowo po wyjęciu kasetki możesz przetrzeć elektroniczny chip odpowiedzialny za komunikację tuszu (tonera) z drukarką (jego zabrudzenie często ową komunikację uniemożliwia). Dopiero jeśli wszystkie wymienione czynności nie przyniosą rezultatu i drukarka nadal będzie oczekiwała od nas wymiany tuszu (tonera) należy pomyśleć o zgłoszeniu reklamacji sprzedawcy od którego kupiliśmy dany materiał eksploatacyjny.

skup pojemników z drukarek
Czasem po wymianie tuszu (tonera) może zdarzyć się tak, że urządzenie je rozpoznaje i drukuje, jednak jakość wydruków pozostawia wiele do życzenia. Również w takim przypadku zanim pobiegniemy do sprzedawcy z reklamacją, spróbujmy sami uporać się z problemem (jeśli nam się to uda zaoszczędzimy sporo czasu, który zmarnowalibyśmy na wszystkie procedury reklamacyjne). Gdy chodzi o drukarki atramentowe, najczęstszym problemem jest zapchanie dysz (powietrzem lub zaschniętym tuszem). Zwykle wystarczy wówczas uruchomić w drukarce program czyszczenia głowicy (czasem niestety trzeba to będzie zrobić kilkukrotnie, bo przy znacznym zanieczyszczeniu głowicy jeden cykl czyszczenia będzie niewystraczający). Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku drukarek laserowych. Jeśli mamy do czynienia ze słabą jakością wydruków, winny jest z reguły zbrylony proszek w tonerze. By rozwiązać ten problem, zwykle wystarczy wyjąć toner i przez chwilę nim dynamicznie potrząsać, by rozdrobnić proszek. Jeśli jednak na wydruku pojawiają się czarne paski lub inne ślady, nie będzie za to odpowiedzialny proszek w tonerze, lecz bęben z warstwą światłoczułą. W drukarkach z bębnem w tonerze nic na to nie poradzimy i musimy oddać toner do reklamacji. W urządzeniach, w których bęben stanowi niezależny element, będziemy mieć po prostu do czynienia ze zużyciem tego bębna, co oznacza, że będziemy musieli go wymienić.

regeneracja tuszy
Zastosowanie wymienionych powyżej rozwiązań w większości przypadków powinno rozwiązać problemy z niewykrywaniem przez drukarkę tuszu (tonera), czy słabą jakością wydruków po wymianie materiałów eksploatacyjnych. Jeśli jednak one nie pomogą złóżmy reklamację, do której mamy pełne prawo. Pamiętajmy jednak, że kupując tanie zamienniki od niesprawdzonych producentów złożenie (i pozytywne rozpatrzenie) takiej reklamacji może nie być wcale takie proste. Dlatego też kupujmy materiały eksploatacyjne jedynie ze sprawdzonych źródeł – zmniejszy to ryzyko wystąpienia opisanych w tym tekście problemów, a gdy one wystąpią (czego nigdy na 100% wykluczyć nie można), znacznie ułatwi dochodzenie swoich praw. W innym przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie drukarek np: pogwarancyjnym serwisie drukarek z Częstochowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *