Jak skalibrować baterię w laptopie?

Jak skalibrować baterię w laptopie?

Korzystasz z laptopa na zasilaniu bateryjnym i zostaje Ci 30%, po czym nagle komputer wyłącza się bez ostrzeżenia. Jeżeli spotkała Cię taka sytuacja, to bardzo prawdopodobnym jest, że bateria w Twoim laptopie wymaga kalibracji. Nawet jeśli będziemy bardzo dbać o baterię, to jej pojemność z czasem zmniejszy się. Kolejnym problemem jest fakt, że czujnik informujący o pojemności baterii daje mocno przybliżone wartości, które często mają mało wspólnego z rzeczywistością.

W tym wpisie przedstawię argumenty przemawiające za kalibracją baterii. Następnie będziemy mogli dowiedzieć się jak często wykonywać opisywany tu proces kalibracji baterii. Oczywiście nie zabraknie informacji o tym na czym polega kalibracja oraz jak ją prawidłowo wykonać w laptopie.

Dlaczego powinno wykonywać się kalibrację baterii w laptopie?

Jeżeli chcesz zadbać o baterię w laptopie, to powinieneś utrzymywać ją jak najczęściej naładowaną – zasada pełnego rozładowania działała w przypadku starych baterii opartych o niklu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób najlepiej zadbać o baterię w laptopie, to polecam jeden z moich poprzednich wpisów, w którym szczegółowo staram się to wytłumaczyć. Więcej możesz przeczytać tutaj: Jak dbać o baterię w laptopie?

Zachowanie takie może jednak zdezorientować czujnik pojemności baterii. Niezależnie od tego jak bardzo będziemy dbali o baterię, to z czasem jej pojemność będzie się zmniejszać, co jest wynikiem czynników takich jak użytkowanie, wiek czy temperatura. Jeżeli bateria nie będzie czasem całkowicie rozładowana, to czujnik pojemności baterii nie będzie wiedział ile tak na prawdę jest energii w baterii.

1 2 3

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *