Czym jest Mozilla Maintenance Service?

Czym jest Mozilla Maintenance Service?

Podczas przeglądania usług systemu Windows zadań możesz zauważyć Mozilla Maintenance Service. Może Cię zastanawiać czy jest to bezpieczna usługa oraz do czego ona służy. W tym wpisie postaram się rozwiać wątpliwości dotyczące tej usługi.

Czym jest Mozila Maintenance Service?

Mozilla Maintenance Service to usługa obecna w momencie, gdy posiadamy przeglądarkę Mozilla Firefox. Usługa została dodana w momencie, gdy przeglądarka zaczęła korzystać z bardzo częstych aktualizacji. Mozilla chciała przestać polegać na użytkowniku i przy okazji oszczędzić mu kilku powiadomień dziennie na temat dostępnych aktualizacji.

Mozilla Maintenance Service przejął zadanie aktualizowania programu, przez co program jest lepiej zoptymalizowany, a więc szybszy i zużywający mniejszą liczbę zasobów. Kolejnym ważnym zadaniem tej usługi jest przeprowadzenie tzw. cichych aktualizacji. Producenci oprogramowania przestają polegać na użytkowniku i pytać go, czy życzy sobie aktualizacji – są one automatycznie pobierane i instalowane w tle, co skutecznie ogranicza fragmentację programu oraz zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

Czy mogę wyłączyć tę usługę?

Tak, ale jest to bezcelowe z kilku powodów. Proces ten praktycznie nie ma wpływu na działanie komputera poza momentem aktualizacji, w którym powinien niezauważalnie wpłynąć na obciążenie systemu – jeśli jest inaczej w Twoim przypadku, to sugerowałbym ponowną instalację przeglądarki lub przywrócenie jej domyślnych ustawień. Samo wyłączenie procesu nie opłaca się, bo dzięki niemu możemy korzystać z najnowszej i najbezpieczniejszej wersji przeglądarki.

Jeżeli wykorzystujemy przeglądarkę Mozilla Firefox do pracy z jakąś witryną, która może nie być kompatybilna z najnowszą wersją przeglądarki, to wyłączenie tej usługi nie jest rozwiązaniem. Dla takich użytkowników Mozilla oferuje przeglądarkę Mozilla Firefox w wersji ESR, a więc w takiej wersji, która jest przez dłuższy czas wspierana bez większych aktualizacji, co świetnie sprawdza się w firmach i korporacjach gdzie kluczowym jest zachowanie kompatybilności z witryną lub aplikacją webową.

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *